Czaroit – Unikalny pomysł na prezent

Czaroit to dosyć nietypowy pomysł na upominek, jest to bardzo unikalny minerał którego występowanie zostało stwierdzone tylko w jednym miejscu na ziemi – w masywnie Muruńskim (góry Murun w obrębie Jakuckim). Odkryty został w 1978 roku (wg innych źródeł 1940, lecz do handlu wprowadzony w 1978). Nazwa Czaroit pochodzi od rzeki Czaro w której pobliżu został znaleziony.

Wygląd

Kolory Czaroitu wahają się od jasno lawendowego, poprzez fiołkowy, liliowy do ciemnego fioletu z domieszkami innych minerałów w kolorach zielonkawo-czarnym (ang. egiryn-augit), pomarańczowym (tinkasite) czy też przeźroczystych. Wszystkie te kolory tworzą czasami przepiękne wirujące spiralne wzory w postaci pasm, smug. Efekt podobny do tego który możemy obserwować w Tygrysim Oku (popularny minerał używany do tworzenia biżuterii) jednak paleta barw zupełnie inna. Wygląd Czaroitu często daje bardzo malownicze, przypominające krajobrazy wzory.

Cała ta struktura i połączenie składników tego minerału sprawia wrażenie, że nie jest możliwe aby taki minerał powstał samoistnie… a jednak… Podobne efekty dotychczas uzyskiwano praktycznie jedynie poprzez chemiczne czy też inne laboratoryjne ingerencje. W rzeczywistości, Czaroit jest często opisywany jako „nienaturalnie piękne”, ze względu na te wspomniane cechy.

Zastosowanie

Czaroit wykorzystywany jest przede wszystkim w jubilerstwie do tworzenia biżuterii jako minerał na korale, kaboszony, broszki, kolczyki. Tworzy się także z niego eleganckie skrzyneczki, podpórki, wazony, kielichy i inne.

Kolor fioletowy w biżuterii bardziej pasuje dla pań, ale biorąc pod uwagę fakt, że fioletowy symbolizuje często w kulturze władzę królewską czy tez kapłańską. Czaroit może być ciekawym i doskonałym wyborem dla odważniejszych panów jako spinki, pinezki do krawatów itd.

Dostępność

Niestety, z powodu ograniczonej podaży, dostępność tego minerału wkrótce może się skończyć… znane jest tylko jedno miejsce występowania. Dlatego też inwestycja w ten minerał nie tylko jako ozdoba, ale także jako lokata kapitału może okazać się opłacalna.

Czaroit - unikalny minerał

zadzwoń:  510703368

Przejdź do zakupu